Witold Stanisław Szyszkowski, urodzony 2 maja 1896 roku w Rozwadowie, to postać niezwykle ważna w historii medycyny oraz Wojska Polskiego. Jako lekarz medycyny, odgrywał istotną rolę w swoim zawodzie, a jego życie zakończyło się tragicznie 30 kwietnia 1940 roku w Katyniu.
Szyszkowski związany był z Wojskiem Polskim jako podporucznik lekarz rezerwy, co podkreśla jego zaangażowanie w służbę dla kraju nawet w trudnych czasach.
Życiorys
Witold Stanisław Szyszkowski przyszedł na świat 2 maja 1896 roku w Rozwadowie, jako syn Wiktora herbu Ostoja oraz Heleny z Kosińskich. Po ukończeniu szkoły filologicznej w Lublinie, z sukcesem zdał maturę, co otworzyło mu drogę do dalszej edukacji.
W trakcie I wojny światowej angażował się w działania Polskiej Organizacji Wojskowej, a w roku 1920, w obliczu wojny z bolszewikami, brał udział jako członek załogi pociągu sanitarnego nr 7. W lipcu 1924 roku uzyskał dyplom po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 1924–1926 zdobywał doświadczenie zawodowe, odbywając praktykę w szpitalu św. Rocha w Warszawie. Następnie podjął pracę w fabryce papieru, mieszczącej się w Konstancinie-Jeziornie. W okresie od 1928 do 1930 roku służył jako lekarz miejski w Piasecznie, a później przeniósł się do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie objął stanowisko lekarza miejskiego oraz ordynatora w Szpitalu Miejskim.
W 1934 roku, jako oficer rezerwy, figurował w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień w Łodzi. Przechodząc dalej w swojej karierze, był zatrudniony na etacie lekarza w II dywizjonie 4 pułku artylerii ciężkiej, który stacjonował w Tomaszowie Mazowieckim. W latach 1937–1938 pełnił funkcję lekarza naczelnego w Ubezpieczalni Społecznej.
W ramach swoich działań społecznych, aktywnie uczestniczył w działaniach Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem oraz w Polskim Czerwonym Krzyżu, gdzie prowadził oddział tomaszowski tej organizacji od 1931 do 1936 roku. Na początku 1939 roku został inspektorem lekarskim w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i przeniósł się do Warszawy.
Po wybuchu II wojny światowej, 7 września 1939 roku, ewakuowany do Brześcia, wpadł w ręce sowieckie i trafił do obozu w Kozielsku. Zgodnie z dokumentacją, 28 kwietnia 1940 roku został przekazany do Zarządu NKWD Obwodu Smoleńskiego. Tragicznie, 30 kwietnia 1940 roku, stracił życie w Katyniu, gdzie został pochowany. Jego szczątki zidentyfikowano podczas ekshumacji (numer PCK: 03 791), a ciało pochowano we wspólnej mogile, prawdopodobnie numer 5.
W dniu 5 października 2007 roku, minister obrony narodowej, Aleksander Szczygło, pośmiertnie awansował Szyszkowskiego na stopień porucznika. Uroczystość ogłoszenia awansu miała miejsce 9 listopada 2007 roku w Warszawie, podczas wydarzenia „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”. Pamiątki związane z jego osobą znajdują się w ekspozycji Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.
W 1926 roku Witold Stanisław Szyszkowski ożenił się z Anną Elżbietą z Jaszczołtów, która zmarła w 1985 roku. Para doczekała się dwójki dzieci, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii.
Odznaczenia
Witold Stanisław Szyszkowski, znany z zasług w obszarze działań wojennych oraz pomocowych, został odznaczony wieloma honorowymi wyróżnieniami.
- srebrny Krzyż Zasługi,
- medal pamiątkowy za Wojnę 1918–1921,
- odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża II stopnia.
Przypisy
- Kielakowie, Witold Stanisław Szyszkowski and Anna Elżbieta Szyszkowska (maid. name Jaszczołt) Family.
- Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
- Barbara Kobacka, Polski Czerwony Krzyż w Tomaszowie Mazowieckim, Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim, Tomaszów Mazowiecki, 2010, s. 57, ISBN 839283413-5.
- Убиты в Катыни 2015, s. 834.
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934, s. 223, 757.
- Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Pamiątki po dr. Witoldzie Szyszkowskim.
- Time Note, Witold Stanisław Szyszkowski.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Zenon Martynowicz | Jerzy Kwieciński | Tomasz Czajka | Stefan WiktorOceń: Witold Stanisław Szyszkowski