Budynek Dyrekcji Naczelnej Huty Stalowa Wola


Budynek Dyrekcji Naczelnej Huty Stalowa Wola to wyjątkowy przykład architektury, który odzwierciedla charakterystyczną estetykę stylu art deco. Huty Stalowa Wola, usytuowany w Stalowej Woli, został zrealizowany z niezwykłą dbałością o detale, co czyni go jednym z najcenniejszych przykładów tej stylistyki w Polsce.

Jego architektura harmonijnie łączy funkcjonalność z wyrafinowanym wzornictwem, co czyni go nie tylko istotnym punktem na mapie miasta, ale również ważnym elementem polskiego dziedzictwa architektonicznego.

Historia

W 1936 roku zainaugurowano realizację budowy Zakładów Południowych, które ulokowano w Stalowej Woli, wpisując się w ambitne plany Centralnego Okręgu Przemysłowego. To właśnie Stalowa Wola stała się najbardziej spektakularną inwestycją urbanistyczną związaną z COP, zrealizowaną na czystym terenie, a już w 1938 roku zyskała prawa miejskie.

Miasto zostało wzniesione w szczególnym stylu modernistycznym, odznaczającym się nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi. Zauważalne są również budynki administracyjne, które przybrały formy reprezentacyjne, typowe dla stylu art deco. Na czołowej pozycji w tym projektowaniu stanął architekt Jan Bitny-Szlachta, który odpowiadał za realizację głównych założeń estetycznych budynków.

Budowa głównego gmachu trwała od 1937 do 1938 roku, a jego przeznaczeniem była siedziba dyrekcji Zakładów Południowych, wchodzących w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego, jak również przyszłej Huty Stalowa Wola. Po zakończeniu działalności zakładów, obiekt został przekazany Urzędowi Miasta Stalowej Woli. W obecnych czasach mieści on sekcje odpowiedzialne za wsparcie inwestorów oraz działania promujące rozwój gospodarczy regionu.

Architektura

Fasada budynku

Gmach, który przetrwał do dziś w bardzo dobrym stanie, prezentuje się imponująco. Jego całkowita kubatura wynosi 16 500 m3, co czyni go znaczącą strukturą. Zbudowany w stylu art deco, zawiera również elementy klasycyzującego modernizmu, co nadaje mu wyjątkowy charakter. Fasada budynku wyróżnia się bogatą reprezentatywną architekturą, na którą składają się przeszklone ryzality, różnorodne uskoki oraz podczenia. Wykorzystano ciemnobrązową cegłę klinkierową, co zwiększa jej elegancję.

Nad głównym wejściem widać ciekawie zaprojektowaną ścianę, na której znajduje się geometryczny zegar; dodatkowo, różnorodne otwory okienne oraz balkonowe loggie nadają budynkowi lekkości. Na filarach gmachu oraz kratkach w oknie na parterze można zauważyć uproszczone motywy orła, będące połączeniem dwóch łuków z prętem.

Wnętrze

Wnętrze gmachu zostało zaprojektowane w luksusowym stylu art deco. Hol budynku przyciąga uwagę od samego wejścia dzięki potężnym, graniaste filarom pokrytym szarym marmurem, które nadają mu prestiżowy wygląd. Posadzka, ułożona w formie dużych kwadratów z kamienia, dopełnia całości eleganckiego wystroju.

Wszystkie kondygnacje wnętrza łączą imponujące szerokie schody, oferując gościom wrażenie przestronności oraz komfortu. Elementy te razem tworzą spójną i wyszukaną atmosferę, która odzwierciedla wysoką jakość architektury gmachu.

Przypisy

  1. a b c Architektura art déco w Stalowej Woli. Miasto zbudowane od podstaw w latach 30. - Bryła - polska architektura [online], www.bryla.pl [dostęp 01.09.2024 r.]
  2. Tajemniczy symbol [online], Fundacja Stalovianum [dostęp 01.09.2024 r.]
  3. Budynek Dyrekcji Naczelnej Huty Stalowa Wola - Stalowka.NET [online], www.stalowka.net [dostęp 01.09.2024 r.]
  4. Stalowa Wola [online], Centralny Ogręg Przemysłowy [dostęp 01.09.2024 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":

Elektrownia Stalowa Wola | Huta Stalowa Wola

Oceń: Budynek Dyrekcji Naczelnej Huty Stalowa Wola

Średnia ocena:5 Liczba ocen:6