Muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II, znajdujące się w Stalowej Woli, to miejsce, które nie tylko honoruje pamięć tego wybitnego papieża, ale także oferuje odwiedzającym bogate doświadczenia związane z jego życiem i nauczaniem.
Usytuowane w Domu Katechetycznym przy bazylice konkatedralnej, muzeum to stanowi integralną część lokalnego krajobrazu kulturowego, łącząc historię z duchowością w sercu Stalowej Woli.
Historia
Muzeum w Stalowej Woli zostało ustanowione dzięki dekretowi biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który miał miejsce 4 listopada 2009 roku. Po zakończeniu prac budowlanych zostało uroczyście otwarte 16 października 2010 roku. Centralnym punktem wystawy jest imponująca kolekcja numizmatyczna należąca do ks. prof. Wilhelma Gaja Piotrowskiego, a także dary i pamiątki związane z osobą św. Jana Pawła II.
Niepowtarzalna aranżacja wnętrza muzeum, stworzona przez Annę Skołożyńską-Ciecierę, zyskała szczególną wartość dzięki współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu oraz Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Prace te w sposób wymowny ukazują związek między eksponowanymi obiektami a papieskim nauczaniem oraz historią budowy bazyliki konkatedralnej.
W jednej z sal muzeum można zobaczyć obrazki św. Jana Pawła II, znane jako Santini, które były wręczane wiernym podczas świąt Bożego Narodzenia oraz Zmartwychwstania Pańskiego. Ta wyjątkowa aranżacja, przygotowana przez Magnum-art: Bartosza Cebulę z Sandomierza, miała miejsce w 2018 roku.
W 2016 roku zrealizowano ostatnią fazę tworzenia Muzeum, w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”. Efektem tej pracy jest ekspozycja pod tytułem „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli w latach 1982-1989”. Wystawa ta jest hołdem dla ruchu „Solidarność”, który odgrywał kluczową rolę w polskim dziedzictwie narodowym. Przypomina sylwetki głównych działaczy oraz okoliczności strajków sierpniowych 1988 roku, odwołując się jednocześnie do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL.
Ekspozycja
Wystawa w Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli przypomina o głębokich naukach papieskich, które stanowią duchowy testament. Tematyka zgromadzona na wystawie obejmuje zagadnienia takie jak: człowiek, ojczyzna, Kościół, rodzina, młodzież, miłość, przebaczenie, pokój, wolność, radość oraz dialog.
Na ekspozycji wykorzystano wielkoformatowe fotografie oraz cytaty z papieskich wystąpień, które doskonale ilustrują podejmowane tematy. W kontekście tych zagadnień zaprezentowane zostały również pamiątki bezpośrednio związane z osobą św. Jana Pawła II. Wystawa wzbogacona jest o projekcje filmowe w specjalnie wydzielonej sali, co znacząco podnosi jej walory edukacyjne.
Ważnym aspektem prezentacji jest ukazanie związków Jana Pawła II z Stalową Wolą, które sięgają czasów, kiedy to jako Arcybiskup Krakowski poświęcił w 1973 roku miejscowy kościół. W sali „Oblicze Boga” znajduje się unikatowy komplet obrazków papieskich, gdzie na awersie umieszczono reprodukcje dzieł sztuki, a na rewersie można znaleźć życzenia świąteczne oraz facsimile podpisu Papieża.
W ramach wystawy eksponowane są pamiątki związane z działaniami stalowowolskiej podziemnej Solidarności. Do najbardziej cennych obiektów należą m.in. pamiątki wykonane przez opozycjonistów internowanych w czasie stanu wojennego w Polsce. Wśród nich znajdują się drewniane krzyżyki, różaniec z chleba, a także talerz przygotowany na okazję ślubu, z wyrytymi życzeniami: 100 lat solidarności z żoną. W zbiorach wystawy uwzględniono również koszulę więzienną z napisem Solidarność, zawierającą informacje o miejscu i dacie internowania, a także sztandar „Solidarności” z 1981 roku i transparent z pierwszych wolnych wyborów w Stalowej Woli w 1989 roku.
Historia budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, dziedzictwo kulturowe związane z papieżem Janem Pawłem II oraz działalność podziemnej „Solidarności” w Stalowej Woli zostały przedstawione w sposób zróżnicowany i przystępny dla każdego. Ekspozycja adresowana jest do uczniów wszystkich typów szkół oraz przedszkoli, a także do dorosłych, całych rodzin i seniorów, co czyni ją wyjątkowym miejscem do odkrywania historii oraz wartości, które kształtują nasze życie i kulturę.
Przypisy
- A. Garbacz, E. Kuberna, A jutro jest nieznane... Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-89. Przewodnik, Stalowa Wola 2017.
- S. Gurba, Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli – kościelna placówka muzealna przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, ABMK 107(2017), s. 307-312.
- S. Gurba, Święty Jan Paweł II widziany poprzez pamiątki kolekcjonerskie - Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, „Kronika Diecezji Sandomierskiej” 108(2015), s. 595-596.
- A. Rusak, L. Mizera, Muzeum Jana Pawła II – folder informacyjny, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.
- J. Uliasz, Oblicze Boga w tajemnicach Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego, Rzeszów 2003.
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli | Muzeum Centralnego Okręgu PrzemysłowegoOceń: Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli