Chyły to interesująca część Stalowej Woli, która pełni rolę osiedla. Zanim w 1953 roku zostały uznane za samodzielne miejsce, były przysiółkiem wsi Pławo. Obszar ten znajduje się na południowym krańcu miasta, co czyni go specjalnym punktem na mapie Stalowej Woli.
Z historycznych korzeni Pława oraz jego otaczających przysiółków, w tym Chyłów i Swołów, wykształciła się dzisiejsza forma Stalowej Woli. To fascynujący przykład lokalnej ewolucji urbanistycznej, która odzwierciedla zmiany zachodzące w tym regionie na przestrzeni lat.
Historia
Dawniej, Chyły stanowiły przysiółek wsi Pławo, która znajdowała się w gminie jednostkowej Pławo w powiecie niżańskim. W okresie II Rzeczypospolitej była częścią województwa lwowskiego. W 1934 roku, w ramach nowo utworzonej zbiorowej gminy Nisko, Chyły weszły w skład gromady Pławo.
W trakcie II wojny światowej nastąpiły znaczące zmiany administracyjne. Niemcy oddzielili Chyły od Pława, włączając je do nowo utworzonej gminy Górno, która z kolei znajdowała się w powiecie jarosławskim, w dystrykcie krakowskim (Generalne Gubernatorstwo). W tym czasie populacja Chyłów wynosiła 203 mieszkańców.
Po zakończeniu wojny, miejscowość powróciła do struktury administracyjnej Pława, będąc częścią gminy Nisko w powiecie niżańskim, w województwie rzeszowskim. Następnie, 1 lipca 1953 roku, zarówno Chyły, jak i Pławo zostały włączone do Stalowej Woli, co miało związek z podniesieniem jej statusu do miasta na prawach powiatu.
Przypisy
- Jerzy Zbigniew Pająk: Historia podziałów administracyjnych w: Mała Ojczyzna Świętokrzyskie. Dziedzictwo kulturowe, red. Grażyna Okła. Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2002 r., s. 105. ISBN 83-88710-43-5.
- Wykaz gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej: według stanu na z dnia 01.07.1952 r.
- Dz.U. z 1953 r. nr 35, poz. 147
- Lwowski Dziennik Wojewódzki. 1934, nr 19, poz. 106
- Dz.U. z 1934 r. nr 68, poz. 597
- Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej | Sochy (Stalowa Wola) | Obelisk w Charzewicach | Pomnik „Patriota” w Stalowej Woli | Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli | Topola PławiankaOceń: Chyły