Marek Lesław Czachorowski, urodzony 14 sierpnia 1956 roku w Stalowej Woli, jest wybitną postacią w polskim świecie nauki i kultury. Jako publicysta i felietonista, w swoje teksty wplata refleksje dotyczące filozofii oraz etyki, co czyni go niezwykle interesującym i różnorodnym twórcą.
Jego osiągnięcia akademickie są imponujące – posiada on stopień doktora habilitowanego nauk filozoficznych. Jako nauczyciel akademicki, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów, wpływając tym samym na rozwój myśli krytycznej w Polsce.
Życiorys
Marek Czachorowski z powodzeniem ukończył studia teologiczne oraz filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1984 roku uzyskał tytuł magistra, broniąc rozprawę na temat etyki i antropologii Romana Ingardena, pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Tadeusza Stycznia SDS. Doktorat obronił w roku 1997, na podstawie pracy zatytułowanej „Stanowisko Karola Wojtyły/Jana Pawła II w sporze o miłość jako kryterium moralnej oceny antykoncepcji”. W 2015 roku, dzięki dorobkowi naukowemu oraz pracy pt. „Pietas. Spór o filozoficzne podstawy obowiązków wobec rodziców”, otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Przewód habilitacyjny odbył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej.
Od 1988 roku, Marek Czachorowski był zatrudniony jako asystent w Katedrze Etyki KUL, a w 1999 roku awansował na adiunkta w Instytucie Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przez wiele lat, aż do 2014, wykładał również w Podyplomowym Studium Rodziny KUL. Oprócz tego, prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy oraz w Instytucie Edukacji Narodowej przy Radiu Maryja. W 2021 roku podjął pracy w Collegium Intermarium.
Czachorowski jest także aktywnym członkiem Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa Oddziału Lubelskiego. W latach 1996–2011 był członkiem korespondentem Papieskiej Akademii Życia oraz należy do Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.
Jako felietonista i publicysta, pisał dla Radia Maryja (w audycji „Myśląc Ojczyzna”), Telewizji Trwam i „Naszego Dziennika”. Jest autorem ponad 40 prac naukowych i popularnonaukowych, w tym kilku książek. W 1990 roku otrzymał Nagrodę Jana Pawła II za swoje zaangażowanie w obronę życia poczętego oraz za promowanie kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa.
Publikacje
Oto zestawienie wybranych publikacji Marka Czachorowskiego, które odzwierciedlają jego wkład w różnorodne tematy dotyczące edukacji, rodziny oraz praw człowieka.
- Nowy imperializm, czyli o tzw. edukacji seksualnej, Warszawa 1995,
- Wiek rewolucji seksualnej, Warszawa 1999,
- Ku epoce rodziny. Wskazania zawarte w listach Ojca Świętego Jana Pawła II kierowanych do Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW w Łomiankach, Łomianki, 2000,
- Europytania. Unia Europejska a prawa człowieka, Lublin 2003,
- Heterofobia? Homoseksualizm a greckie korzenie Europy (wydanie pierwsze, Tychy 2006 Maternus Media),
- Spór o nierozerwalność małżeństwa. Analiza filozoficzna, Lublin 2009.
Przypisy
- Wykładowcy [online], Collegium Intermarium [dostęp 25.01.2023 r.]
- Dr hab. Marek Lesław Czachorowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 24.01.2023 r.]
- WYDZIAŁ FILOZOFII [online], www.kul.pl [dostęp 24.01.2023 r.]
- Myśląc Ojczyzna – prof. Marek Czachorowski. radiomaryja.pl, 20.05.2017 r. [dostęp 16.06.2017 r.]
- Former Members – Pontifical Academy for Life [online], www.academyforlife.va [dostęp 09.05.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Paweł Sajdek | Tadeusz Arciuch | Andrzej Dąbrowski (chemik) | Jadwiga Waniakowa | Małgorzata Kitowska-Łysiak | Zbigniew Szkutnik | Stefan Jarosz | Janusz CisekOceń: Marek Czachorowski