Paweł Sajdek


Paweł Zbigniew Sajdek, urodzony 29 czerwca 1956 roku w Stalowej Woli, a zmarły 22 listopada 2021 roku w Krakowie, był wybitnym polskim orientalistą. Jako indolog oraz sanskrytolog, znany był ze swoją pasję do kultury i literatury Indii. Jego osiągnięcia naukowe obejmują zarówno tytuł doktora, jak i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych.

W obszarze jego specjalizacji wyróżniał się literaturoznawstwem indyjskim oraz filozofią, co czyniło go znaczącą postacią w polskiej nauce. Paweł Sajdek był również profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Przez wiele lat prowadził wykłady na Wydziale Filozofii, dzieląc się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami studentów.

Warto również zwrócić uwagę na jego związek z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, gdzie miał wpływ na rozwój naukowych programów związanych z orientalizmem.

Życiorys

Paweł Sajdek to wybitny specjalista w dziedzinie filologii i filozofii, który swoją karierę naukową rozpoczął na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w latach 1975–1978 studiował filologię angielską. Następnie, w 1978 roku, rozpoczął studia indologiczne w Instytucie Filologii Orientalnej, które zakończył w 1988 roku, obroną pracy magisterskiej zatytułowanej Kenopaniṣad na tle innych Upaniszad klasycznych. W okresie 1981–1982 miał zaszczyt być stypendystą rządu Indii w Nowym Delhi.

W 1989 roku rozpoczął pracę jako asystent na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w skrócie KUL, gdzie wykładał język sanskryt. W ciągu swojej kariery w Katedrze Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej prowadził zajęcia z różnych dziedzin historii filozofii orientalnej, obejmujących takie tradycje jak indyjska, chińska, żydowska i arabska. Dodatkowo, jego wykłady obejmowały historię filozofii starożytnej oraz średniowiecznej, a także zajęcia związane z tłumaczeniem tekstów łacińskich, a nawet dodatkowe kursy z sanskrytu i języka hindi.

W czasie swej asystentury wielokrotnie uczestniczył w seminarium organizowanym przez profesora Gerharda Oberhammera w Instytucie Indologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, co znacząco wpłynęło na jego rozwój naukowy. W 1999 roku uzyskał doktorat na temat O sposobach bytowania w Brahmasiddhi Maṇḍanamiśry w Instytucie Filologii Orientalnej UJ. Od 2001 roku jest członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, a w tym samym roku uzyskał awans na adiunkta.

Habilitację z filozofii zdobył w 2012 roku na podstawie swojej rozprawy Spór o słowo. Obrona Mandany Miśry teorii sphoty. Po niemal ćwierć wieku pracy na Wydziale Filozofii KUL, w 2014 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Razem z Maciejem St. Ziębą był jednym z ostatnich pracowników Wydziału Filozofii KUL, którzy specjalizowali się w tematyce orientalnej, której korzenie na tej uczelni sięgają działalności znanego pastora i profesora Franciszka Tokarza.

Wybrane publikacje

Książki autorskie:

  • Spór o Słowo – obrona Maṇḍany Miśry teorii sphoṭy, Wydawnictwo KUL, Lublin 2011,

Przekłady z sanskrytu:

  • Poznanie zaprzeczające, Śankara Brahmasutrabhasya 2.2.29, tłum. P. Sajdek [w:] M. Kudelska (red.), Filozofia Wschodu – teksty, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2002, s. 161-162,
  • Tysiąc pouczeń, Śankara Upadeśasahasri, Gadyabandha 2, tłum. P. Sajdek [w:] M. Kudelska (red.), Filozofia Wschodu – teksty, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2002, s. 163-177,
  • Jedność nie jest przenośnią, Mandana Miśra Brahmasiddhi, Brahmakanda 6-8, tłum. P. Sajdek [w:] M. Kudelska (red.), Filozofia Wschodu – teksty, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2002, s. 185-189,
  • Nieorzekalność bytu świata i umiejscowienie niewiedzy, Mandana Miśra Brahmasiddhi, Brahmakanda 8-10, tłum. P. Sajdek [w:] M. Kudelska (red.), Filozofia Wschodu – teksty, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2002, s. 190-192.

Przekłady z języka angielskiego:

  • Henry Chadwick, Historia rozłamu Kościoła Wschodniego i Zachodniego. Od czasów apostolskich do Soboru florenckiego, tłum. P. Sajdek, Kraków 2009,
  • Daniel H. Frank, Oliver Leaman, Historia filozofii żydowskiej, tłum. P. Sajdek, Kraków 2009,
  • Philip S. Johnston, Cienie Szeolu – Śmierć i zaświaty w biblijnej tradycji żydowskiej, tłum. P. Sajdek, Kraków 2010,
  • Maureen Bloom, Żydowski mistycyzm a magia, tłum. P. Sajdek, Kraków 2011.

Przypisy

  1. Zmarł Profesor Paweł Sajdek, kul.pl [dostęp 29.08.2024 r.]
  2. Strona pracownika UP. im. KEN – Instytut Filozofii: prof. nadzw. dt hab. Paweł Sajdek [online] [dostęp 27.03.2018 r.]
  3. Archiwalna strona KUL – dr hab. Paweł Sajdek – Biogram

Oceń: Paweł Sajdek

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:24