Zbigniew Szkutnik jest postacią o dużym znaczeniu w świecie matematyki w Polsce. Urodził się 29 grudnia 1956 roku w Stalowej Woli, co z pewnością miało wpływ na jego późniejsze zainteresowania naukowe. Już od najmłodszych lat wykazywał talent do przedmiotów ścisłych, co zaowocowało jego dalszą edukacją i karierą w zawodzie matematyka.
Aktualnie, profesor Szkutnik jest związany z Akademią Górniczo-Hutniczą (AGH), gdzie prowadzi badania oraz wykłady.
Pochodzący z malowniczej miejscowości Zarzecze, znajdującej się nieopodal Niska, Szkutnik z powodzeniem łączy swoje lokalne korzenie z osiągnięciami na arenie międzynarodowej.
Działalność naukowa
Zbigniew Szkutnik, to wyjątkowy naukowiec, który swoją edukację rozpoczął w LO im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, gdzie zdobył świadectwo maturalne w 1975 roku. Po tym okresie kontynuował naukę na kierunku matematyka stosowana, uzyskując tytuł magistra inżyniera na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 1980 roku.
W kolejnych latach z powodzeniem obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim w 1988, a następnie uzyskał habilitację na Politechnice Wrocławskiej w 2003 roku. Jego dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt publikacji w czołowych czasopismach, w tym około 20 artykułów na liście filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej.
Definiując swoją rolę w społeczności naukowej, Szkutnik pełnił funkcje recenzenta dla międzynarodowych czasopism, takich jak „Annals of the Institute of Statistical Mathematics”, „Journal of Multivariate Analysis” oraz „Test, Control and Cybernetics”. W latach 2003-2008 był również redaktorem „Opuscula Mathematica”. Jego współpraca z instytutami fizyki wysokich energii, takimi jak DESY w Hamburgu (1990–1996) oraz CERN w Genewie (1997–1999), koncentrowała się na metodach gromadzenia i analizy danych eksperymentalnych.
Obecnie, jako wykładowca na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH, Zbigniew Szkutnik aktywnie uczestniczy w badaniach w Katedrze Analizy Matematycznej, Matematyki Obliczeniowej i Metod Probabilistycznych. Jego prace skupiają się na statystyce matematycznej, stochastycznych problemach odwrotnych oraz zastosowaniach matematyki w fizyce wysokich energii.
Wśród jego najważniejszych osiągnięć naukowych wyróżniają się:
- Analiza asymptotycznych efektów dyskretyzacji w poissonowskich problemach odwrotnych oraz opracowanie rozwiązań charakteryzujących się minimaksowymi tempami zbieżności, opisanych w „Journal of the American Statistical Association” (2003) oraz „Journal of Multivariate Analysis” (2005),
- Wprowadzenie pojęcia rozkładów lewostronnie ograniczonych, ich charakteryzacja w kontekście grup przekształceń oraz konstrukcja optymalnych testów zgodności, wraz z ich wersjami odpornymi, co zostało opisane w „Annals of Statistics” (1988 i 1992).
Nagrody
Wśród licznych osiągnięć Zbigniewa Szkutnika należy podkreślić jego profesjonalizm i zaangażowanie, co zostało docenione poprzez otrzymanie wyróżnień. W szczególności, zdobył on następujące nagrody:
- srebrny Krzyż Zasługi,
- medal Komisji Edukacji Narodowej,
- nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za działalność naukową w 1989 roku.
Przypisy
- Zbigniew Szkutnik na stronie Historia AGH
- 100 lat gimnazjum i liceum ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, red. M. Kowalik, Nisko 2012, s. 389.
- a b Prof. dr hab. inż. Zbigniew Szkutnik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.08.2008 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Stefan Jarosz | Janusz Cisek | Marek Czachorowski | Paweł Sajdek | Tadeusz Arciuch | Andrzej Dąbrowski (chemik) | Jadwiga Waniakowa | Małgorzata Kitowska-ŁysiakOceń: Zbigniew Szkutnik