Jerzy Bondorowski, znany również pod pseudonimem Ryszard, to postać o znaczącym wkładzie w historię Polski. Urodził się 13 marca 1910 roku w Rozwadowie. Jego życie zawodowe obejmowało militarne zasługi, które szczególnie ujawniły się podczas powstania warszawskiego.
W trakcie tego heroicznego zrywu był kapitanem i pełnił rolę dowódcy walczącej Grupy „Ryszarda” w Dywizjonie Motorowym Komendy Obszaru Warszawa Armii Krajowej, co czyni go istotną postacią w historii ruchu oporu i walki o wolność.
Powstanie warszawskie
W trakcie trwania powstania warszawskiego, Jerzy Bondorowski został odznaczony Orderem Virtuti Militari z rozkazu Dowódcy Armii Krajowej, nr 511 z dnia 18 sierpnia 1944 roku. Uzasadnienie tego wyróżnienia brzmiało: „za wyjątkową odwagę osobistą wykazaną w walce”. Jego numer krzyża to 13840.
W jednostce, w której służył, walczył również znany poeta pokolenia Kolumbów – Tadeusz Gajcy.
Kariera sportowa
W okresie lat trzydziestych XX wieku Jerzy Bondorowski, aktywnie związany z KW „Wisła” w Warszawie, stawiał swoje pierwsze kroki w profesjonalnym wioślarstwie, zdobywając uznanie jako jeden z najlepszych polskich sportowców w tej dyscyplinie.
W 1933 roku, w swoim występie na Mistrzostwach Europy, wziął udział w konkurencji dwójki podwójnej, gdzie zajął znakomite IV miejsce, co było nie lada osiągnięciem na arenie międzynarodowej. Ten sam rok przyniósł mu również tytuł Mistrza Polski w tej samej kategorii, co dodatkowo podkreśliło jego talent i determinację w dążeniu do sukcesu.
Przypisy
- XV lecie Klubu Wioślarskiego „Wisła” w Warszawie, Sport Wodny, 1935 Nr 8, s. 161-163 Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp 07.12.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jerzy Gotowała | Eugeniusz Zagłoba-Kaniowski | Bronisław Jakubowski | Feliks BoreckiOceń: Jerzy Bondorowski