Kościół Matki Bożej Szkaplerznej, usytuowany w Stalowej Woli, to neogotycka świątynia, która przyciąga uwagę swoją architekturą oraz historią.
Zlokalizowany w Rozwadowie, jednej z dzielnic tego miasta, znajduje się przy ulicy Piotra Ściegiennego, co czyni go dostępnym dla odwiedzających.
Historia
W historii Kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli ważnym momentem jest pierwsza wzmianka dotycząca parafii wCharzewicach, która miała miejsce w roku 1301. Zbudowany wówczas kościół nosił wezwanie św. Mikołaja, ale niestety spłonął podczas wojennego zniszczenia, gdy wojska Karola Gustawa przemaszerowały przez te tereny w 1656 roku. Kolejna świątynia, poświęcona św. Jakubowi Apostołowi, została wzniesiona przez ówczesnego proboszcza, księdza Jakuba Piaseckiego, kanonika kamienieckiego. Warto zauważyć, że na przełomie XVII i XVIII wieku wrócono do tytułu św. Mikołaja, jednak i ten kościół stał się ofiarą pożaru w 1736 roku.
W 1740 roku, na polecenie ówczesnego właściciela Rozwadowa, Jerzego Lubomirskiego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kościół, zbudowano nową drewnianą świątynię. Następnie w 1797 roku, w wyniku dekretu Józefa II, który nakazywał likwidację kościoła farnego, parafię przeniesiono do klasztoru OO. Kapucynów. W 1802 roku, na skutek kolejnego pożaru, kościół został stracony, a większość zabudowań miejskich uległa zniszczeniu. Na szczęście udało się ocalić liturgiczne naczynia, obrazy oraz figury ołtarzowe, które przeniesiono do klasztoru.
Problemy w współpracy z kapucynami ujawniły potrzebę budowy nowej, samodzielnej świątyni parafialnej. Akt poświęcenia placu oraz prace związane z wykopami fundamentów miały miejsce 28 sierpnia 1899 roku, natomiast kamień węgielny wmurowano 8 października 1899 roku, przy udziale dziekana rudnickiego, proboszcza Racławic, księdza Józefa Güntera. Budowa, wspierana finansowo przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego, trwała od 1899 do 1907 roku, a dużą rolę odegrał O. Hieronim Ryba w aspekcie jej realizacji.
Świątynia została zaprojektowana w stylu neogotyckim, z użyciem czerwonej cegły, a jej plany zaczerpnięto z kościoła w Sękowej k. Gorlic, opracowanych przez J. Wfrźde z Budapesztu. Charakterystycznym elementem budowli jest bazyliowy układ trzynawowy, wzbogacony o nawę poprzeczną. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Boskiej Szkaplerznej Rozwadowskiej, pochodzący z epoki mecenatu Lubomirskich. Smukła wieża w zachodniej części kościoła osiąga wysokość 51 m i jest integralnie związana zresztą budowli, zawierając w dolnej części przedsionek kościoła.
Przed poświęceniem nowej świątyni, które miało miejsce 16 sierpnia 1907 roku, sprzęty oraz naczynia liturgiczne, w tym obraz Matki Bożej Szkaplerznej, zostały przeniesione z klasztoru do nowego kościoła. Uroczystość poświęcenia odbyła się w dniu 16 sierpnia 1907 roku, coinciding with the feast of Matka Boska Szkaplerzna. W trakcie wizytacji kanonicznej, która miała miejsce w dniach 19-21 maja 1911 roku, konsekracji świątyni dokonał ówczesny ordynariusz diecezji przemyskiej, ksiądz biskup Józef Sebastian Pelczar. Parafia posiada akta parafialne już od roku 1785.
Przypisy
- a b c d Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli - Rozwadowie [online], www.mbszkaplerznej.sandomierz.opoka.org.pl [dostęp 02.04.2024 r.]
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 03.05.2010 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stalowej Woli | Kościół Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli | Kościół Źródła Miłosierdzia Bożego w Stalowej Woli | Kościół Opatrzności Bożej w Stalowej Woli | Kościół Zwiastowania Pańskiego w Stalowej Woli | Parafia Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli | Parafia Zwiastowania Pańskiego w Stalowej Woli | Bazylika konkatedralna Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli | Kościół Świętego Floriana w Stalowej Woli | Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej WoliOceń: Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli